آیا می دانید نسبت به نماز اهل خانه وظیفه دارید، قال الله تبارک و تعالی فی کتابه: وَأْمُرْ أَهْلَكَ بِالصَّلَوةِ وَاصْطَبِرْ عَلَیْهَا لَا نَسْئَلُكَ رِزْقاً نَّحْنُ نَرْزُقُكَ وَالْعَقِبَةُ لِلتَّقْوَى‏ (آیه ۱۳۲ سوره مباركه طه) وخانواده ‏ات را به نماز فرمان ده و بر آن پایدار باش. ما از تو روزى نمى‏ خواهیم، (بلكه) ما تو را روزى مى‏ دهیم، و سرانجامِ (نیكو) براى (اهل) تقوا است.»


گرچه نماز كامل، اثرات شگرفی در روح و شخصیت انسان دارد و هر چه از این نماز دور شویم، اثرات آن كاسته می شود، اما از شما می پرسم اگر فرد گناه كاری كه نیت خالص ندارد، اگر نماز را ترك كند و نماز نخواند، آیا وضع و حال بهتری پیدا می كند؟ آیا دلش صاف و روشن می گردد؟ بدون شك نماز در همین فرد آلوده و خطاكار به اندازه خودش دارای اثر است، به گونه ای كه اگر این نماز ترك شود، آلودگی و گناه این فرد بیشتر و فراوان تر می شود؛ یعنی اثر نماز كه همان نهی از فحشا و زشتی منكرات [1]است و لو در حد كم و ناچیز در این فرد ظاهر می گردد و به اندازه خود او را از آلودگی و زشتی بیشتر باز می دارد. چطور می توان چنین اثرات واضحی را انكار كرد؟!

در روایت آمده است: جوانی از انصار نمازش را با پیامبر (ص) می خواند، ولی گناه و محرمات را نیز انجام می داد. جریان را به پیامبر (ص) گفتند. پیامبر (ص) فرمود: بالاخره نمازش روزی او را از بدی و زشتی باز می دارد. طولی نكشید كه دیدند آن جوان توبه كرد و دست از كارهای بد و زشتش برداشت [2]

باز از شما می پرسیم، همین فرد بی نمازی كه نیت صاف و دل پاكی دارد، آیا اگر اهل نماز و عبادت و دعا و توسل و مناجات با خداوند بود، آیا دلش پاك تر و صاف تر نمی شد؟ آیا نورانی تر و با صفاتر نمی گشت؟

تاثیر نماز در هر كسی، تابع میزان معرفت و شناخت، اخلاص در نیت، حضور قلب و سایر شرایط و آدابی است كه رعایت می كند و چون این امور در افراد با هم متفاوت است، نمازهای آنها و آثار آن نمازها نیز مختلف می باشد، ولی به هر حال هیچ نمازی بدون اثر نبوده هر چند میزان آن آثار كاملا متفاوت است[1] عنكبوت، 49.

[2] ری شهری، محمد، میزان الحكمة، ج 5، ص 371، ح 10254، چاپ دفتر تبلیغات اسلامی، 1362.

                                                                                                          ابوالفضل جعفری پور
طبقه بندی: پرسش و پاسخ، 
برچسب ها: فایده نماز خواندن، نماز نهی کننده از فحشا و منکرات، نماز اداره بیمه از گناه، نماز تماس با خداست،
مطالب مرتبط: پرسش و پاسخ های نمازی،
نوشته شده در تاریخ : دوشنبه 22 فروردین 1390 | توسط : ابوالفضل حسن نژاد | نظرات()
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات